מוקד תמיכה טכנית: 03-5317000 , 9392*
שיבוץ החדרים אינו סופי. יש להתעדכן בשיבוץ הקורסים סמוך לפתיחת שנת הלימודים.
תאריך עדכון : 24/08/2025 12:38:01

מבוא לפילוסופיה 31101-01
Introduction to Philosophy
מרצה: פרופ' פיני איפרגן

תאור הקורס

א. מטרות הקורס ותוצרי למידה (מטרות על / מטרות ספציפיות):

מטרת הקורס – להציע שער כניסה אפשרית לתחום הדעת של הפילוסופיה, לשאלות היסוד שלה, למתודה שלה, להיסטוריה שלה ולייחודה בין הדיסציפלינות השונות של מדעי האדם. שער הכניסה שיוצע בקורס זה הוא רק אחד מכניסות רבות אפשריות אבל הוא יהיה שער שממנו אפשר יהיה לערוך היכרות ראשונית עם תחום דעת יסודי זה. 

 

תוצרי למידה –  הכרה עם עולם התוכן הפילוסופי לא רק ההיסטורי אלא בעיקר כתחום דעת העוסק בשאלות היסוד של ההכרה האנושית. בסיומו של קורס זה הסטודנט יצויד עם הכרה של עולם התוכן הפילוסופי והוא יכיר כיצד זה מספק לו כלי ידע בסיסיים אותם אפשר יהיה להביא לכל תחומי הדעת האנושית.  

מטרות הקורס / תוצרי הלמידה

רציונל, נושאים: אחת מהגדרות המקובלות לפילוסופיה היא שזהו עיסוק עם שאלות יסוד נצחיות הנוגעות בהבנת האדם את העולם בו הוא שוכן יחד עם הבנת עצמו. בקורס המבוא נאמץ גישה המשלבת בין הצגת שאלות יסוד נצחיות אלו, כמו חופש הכרח, טוב ורע, זמן, ממשות וחלום, יחד עם הצגת מספר דמויות מופת בתחום שייחודם שהיו דמויות גבול לאו דווקא כאלו שעיקר עניין פילוסופיה אבל שחוללו מהכפה ועיצבו את התחום. 

 

מהלך השיעורים: השיעור מבוסס על הרצאות פרונטליות ושימוש באמצעי עזר כמו מצגות, סרטונים, וכו׳  ע וכד׳.

 

תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים: רשימת נושאים / תכנית הלימודים בקורסרשימה מפורטת של נושאי ההרצאות בסדר כרונולוגי (בטבלה)

 

מס' השיעור

נושא השיעור

קריאה נדרשת

 הערות

1

מבוא: ניסיון להגדרה מהי פילוסופיה

 

תיאור אופיו של הקורס

2

ממשות וחלום: על  מושג המציאות

פרק 2 בספרו של תומאס נגל: What does it all mean?

 

3

הולדת הפילוסופיה ביוון: המקרה של סוקרטס

פרק שלישי: ״דמותו של סוקרטס״ בספרו של פייר אדו מהי הפילוסופיה העתיקה?

 

4

פטליזם וגורל: האם הכול נקבע מראש?

פרק שלישי ״גורל״  בספרו של צ׳ארלס טיילור מטפיזיקה

 

5

אוגוסטינוס: המעבר לתיאולוגיה

פרק 10 מתוך הווידויים לאוגוסטינוס

 

6

על היחס שבין גוף-ונפש

פרק שני ״אנשים וגופים״ בספרו של טיילור מטפיזיקה   

בגלל מרכזיותה של השאלה יוקדש לה שיעור כפול

7

על היחס שבין גוף -נפש

פרק שלישי על הנפש בספרו של טיילור מטפיזיקה

 

8

ז׳אן ז׳אק רוסו: מבקר תרבות ופילוסוף

מאמרו של רוסו: על מקור אי-השוויון בין בני האדם

 

9

מושג האלוהים בפילוסופיה

פרק עשירי ״אלוהים״ בספרו של טיילור מטפיזיקה

 

10

פרויד: פסיכולוג או פילוסוף או פילוסוף-פסיכולוג

מאמרו של פרויד: מעבר לעיקרון העונג

 

11

צדק וצדק חלוקתי: מבט לפילוסופיה פוליטית

פרק שמיני ״מהו צדק בספרו של תומאס נגל

 

12

השפה הפילוסופית: בין מושגיות למטפורה

פרק הסיום בספרו של הנס בלומנברג אנייה טרופה וצופה

 

13

סיכום

עוד מבואות אפשריים לפילוסופיה

 

 

למידה פעילה - תכנון מהלך השיעורים
מס'
השיעור
נושא השיעור למידה פעילה קריאה/צפיה נדרשת הערכה תהליכתית/מעצבת
1   למידה בקבוצות/ מרצה אורח.ת    
2        
3        
4        
5        
6        
7        
8        
9        
10        
11        
12        
13        
14        

** ייתכנו שינויים בסילבוס בהתאם לקצב ההתקדמות ואפקטיביות הלמידה

ציון סופי

100% עבודה אך יש עבודת רשות 20%

דרישות הקורס

נוכחות וקריאה 

דרישות קדם

אין 

ביבליוגרפיה

 1.  מטאפיזיקה,  ריצ'ארד טיילור, תרגמה מאנגלית יעל כהן, הוצאת אדם ירושלים 1983 (זהו ספר הקורס)

2. מהי הפילוסופיה העתיקה, פייר אדו, תרגם רון ניולד, הוצאת אוניברסיטת תל אביב 2011

 

3. אנייה טרופה וצופה, הנס בלומנברג , תרגם גדי גולדברג, הוצאת שלם 2006.

 

4. Thomas Nagel, what does it all mean? oxford university press 1987