מוקד תמיכה טכנית: 03-5317000 , 9392*
שיבוץ החדרים אינו סופי. יש להתעדכן בשיבוץ הקורסים סמוך לפתיחת שנת הלימודים.
תאריך עדכון : 17/06/2025 18:17:10

החיפוש אחר האושר אצל חז"ל 02056-95
The quest for happiness in the eyes of the sage
מרצה: ד"ר אברהם גוטליב

תאור הקורס

תקציר הקורס

הקורס עוסק ב'נושאי מפתח' בחיפושו הטבעי של האדם אחר האושר האישי בדמות הרווחה הסובייקטיבית שלו בחיים, זאת כדי, להיות במצב של אופטימיות קבועה שתסייע לו להתמודד נכון עם עצבות ובעיות השעה והשלכותיה, מתוך יישוב הדעת ושיקול הדעת ולהצליח.

למידה פעילה

בכל שיעור, בלמידה מודרכת ומונחה בקבוצות, דרך שאלות מנחות, נעיין במקורות חז"ל התלמודיים והבתר תלמודיים אשר בקבצי המקורות שבלמדה, בשורות ו'בין השורות', כדי להבין את כוונת התורה בהצבת גבולות לאדם בחייו למענו. זאת מתוך, תובנה פסיכולוגית עובדתית, שהשמחה היא חוויה חיובית זמנית וחולפת והיא אחד מצרכי האדם החיוניים, בחיים. כדי להיות בשמחה ולא בעצב, על האדם להעריך את הטוב שיש לו, להוקירו ולהכירו, כתפיסת עולם רציונאלית-מציאותית. בדרך זאת, האדם יצליח לסגל לעצמו חוויה חיובית מתמשכת של אושר אישי: 'שמחת חיים' – 'Joie de vivre' - שמחה תמידית כתכונת אופי נרכשת, כמתבקש לניהול חיים טובים יותר וחבירה מיטבית לחברה.

כך, שהלומדים חווים דרך חיים חיובית: לומדת, חושבת ויוצרת, מתוך יושרה והגינות, המניבה הצלחה חברתית ואקדמית.

מטרות הקורס / תוצרי הלמידה

ידע

  1. הלומדים יתארו את התרומה העצומה של השמחה לאדם, כמרגוע לנפש ולגוף, המאפשר לו  להתמודד נכון וחושב עם בעיות השנה, לשרוד ולהמשיך לחיות בטוב.
  2. הלומדים יגדירו באופן מעשי את עקרונות השמחה והאושר כמרכיבים חיוניים להטבת החיים.
  3. הלומדים יכתבו תובנות אישיות לחיים טובים לאור השמחה והאושר בעולמם.

מיומנויות

  1. הלומדים ינתחו מקורות חז"ל תלמודיים ובתר תלמודיים אשר בקבצי המקורות שבמודל,  בשורות ו'בין השורות', כדי להבין את כוונת התורה בהצבת גבולות לאדם בחייו לצד הקריאה אליו לשמוח, כפי שהיטיבו חז"ל לבאר.
  2. הלומדים יעריכו טוב יותר את היחס הישר והכנה, הנכון והנבון של האדם, בינו לבין עצמו מתוך שמחה ואושר, בין הרצוי והמצוי במציאות החיים.

 

ערכים (מאוד רלוונטי)

הלומדים יקבלו הזדמנות לגבש לעצמם במהלך הקורס את דרכי התנהגותם האישית בשמחה ואושר בהתאמה למציאות החיים ולשדרגם, בתובנה המבוססת על טוהר המידות, מתוך יושרה והגינות. כך הסטודנטים, ירכשו לעצמם כלים מעשיים לחיים טובים יותר.

למידה פעילה - תכנון מהלך השיעורים

מס' השיעור

נושא השיעור

הערכה תהליכית/מעצבת

קריאה/
צפיה נדרשת

(פירוט המקורות הוא חלקי)

למידה פעילה

1

החיפוש אחר האושר כצורך קיומי:

פתיחה והצגת נושא הקורס

 

משנה ברכות ה, א; תלמוד בבלי ברכות ל ב

דיון בקבוצות

 

2

הקריאה לשמוח: פסיכולוגיה חיובית במיטבה

 

דברים כו, יא; יב, יא-יב;, יד, כו-כז; טז, יא-טו; כז, ז.

למידה בקבוצות

3

השמחה האמיתית כמרפא לגוף ולנפש

 

דברים טז, יג-טו; ליקוטי מוהר"ן תניינא, כג-כד, עח.

למידה בקבוצות

4

הערכת הטוב כדרך חיים מתבקשת

 

דברים כח, מז-מח; כו, יא; בבלי ברכות נד א; נט ע"ב; שו"ע או"ח רכג ו; משנה ברורה רכג כג; דברים לב, טו.

|למידה בקבוצות

5

תפסת מועט-תפסת: איזהו עשיר? השמח בחלקו!

 

ויקרא טו, כה; סיפרא תורת כהנים, זבים ה, ז; בבלי ראש השנה ד ב; בבלי יומא פ א; בראשית לג, ט-יא; מסכת אבות ד א.

למידה בקבוצות

6

האדם מחפש משמעות לחיים ומוצא

 

דברים ל, טו-כ; מסכת אבות ג טו; ויקרא יח, ה; בבלי יומא פה ב; תהלים לד, ט-טו; פראנקל, האדם מחפש משמעות.

למידה בקבוצות

7

אוהב שלום ורודף שלום, מתוך קירוב

 

תהלים לד, יב-טו; מסכת אבות ד טו; שנאן, פירוש ישראלי חדש על מסכת אבות.

למידה בקבוצות

8

לא מצאתי לגוף טוב אלא שתיקה 

 

בבלי מגילה יח א; מסכת אבות א יז; שנאן,בפירושו; בבלי בבא קמא יא א; ויקרא י, א-ג; עמוס ה, יג; משלי כאי ח; יז, כח; איוב כז ז; בבלי חולין פט א.

למידה בקבוצות

9

להתרחק משכן רע ולדבוק בטוב

 

מסכת אבות א, ו; שנאן, בפירושו; תנא דבי אליהו זוטא טז.

למידה בקבוצות

10

הדרך הישרה שידבק בה האדם

 

מסכת אבות ב, ח-ט; שנאן, בפירושו.

למידה בקבוצות

11

ארבע מידות באדם

 

תוספתא סנהדרין יג, ח; מסכת אבות ה, י; שנאן, בפירושו.

למידה בקבוצות

12

ארבע מידות בדעות

 

בבלי סנהדרין עירובין סה ב; רמב"ם משנה תורה, ספר המדע, דעות א-ז; מסכת אבות ה, יא; שנאן, בפירושו.

למידה בקבוצות

13

אהבה אמיתית אינה תלויה בדבר

 

שיר השירים ח, ו-ז; מסכת אבות ה, טז; שנאן בפירושו.

למידה בקבוצות

14

יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך ואל תהי נוח לכעוס

 

מסכת אבות ב, י; שנאן בפירושו;בבלי שבת קה ב; מסכת אבות ד א; שנאן בפירושו; דברים יב כג; ספר החינוך מצוה תנב; משנה סנהדרין ד ה; ויקרא יט טז; ספר החינוך מצוה רלז; בבלי בבא מציעא דף נח ב; בבלי צט א; בבלי יבמות סב ב.

למידה בקבוצות

15

הוי מקדים בשלום כל אדם

עבודה קבוצתית

מסכת אבות ד טו; שנאן בפירושו; בבלי ברכות דף יז א; שם ו ב.

למידה בקבוצות

16

חכמת חיים חברתית

הצגת עבודת הביניים

מסכת אבות ד א; שנאן בפירושו; בבלי תענית דף  ז א; איוב י ביב; מסכת תמיד דף לב א; קהלת ט יז; מסכת אבות ה ז; שנאן בפירושו.

למידה בקבוצות

17

יצר ורצון ומה שביניהם

 

בראשית ו ה-ו; ח כא; מדרש בראשית רבה לד י; בבלי קידושין ל ב; מסכת אבות ד א; משלי טז לב; בראשית ב ז; בבלי ברכות סא א;בבלי עבודה זרה ה ב; בראשית א לא; מדרש בראשית רבה ט ז; בבלי סוכה נב א.

למידה בקבוצות

18

סבלנות וסובלנות

 

ישעיהו מו ז; נחמיה ד יא; איכה ה ז; שמות ב יא; מדרש תנחומא שמות ט; מסכת אבות ד א; שנאן בפירושו; בבלי שבת ל ב – לא א.

למידה בקבוצות

19

אחדות עם ישראל

 

ויקרא קדושים יט יז-יח; ירושלמי נדרים ט ד; בבלי שבת לא א; בבלי סנהדרין כז א; בבלי /שבועות לט א; בראשית מג ט; דברים כט ט-יב; מדרש תנחומא 'ניצבים' א.

למידה בקבוצות

20

'כתר שם טוב' מעל הכל

 

מסכת אבות ו, ד; ד, יג; שנאן בפירושו.

למידה בקבוצות

21

טוב המלבין שיניים לחברו יותר ממשקהו חלב

 

בראשית מט, יב; מסכת כתובות קיא, ב; משלי טו, יז; יז, א. 

למידה בקבוצות

22

ארבע מידות בתלמידים

 

מסכת אבות ה, יב; שנאן בפירושו; מחשבת אבות.

למידה בקבוצות

23

ארבע מידות ביושבים לפני חכמים

עבודה קבוצתית

מסכת אבות ה, טו; שנאן בפירושו.

למידה בקבוצות

24

כל שרוח הבריות נוחה הימנו

הצגת בחינת הסיום האמריקאית

משנה אבות ג, י; שנאן בפירושו.

למידה בקבוצות

25

מרבה עצה מרבה תבונה

 

משנה אבות ב, ז; שנאן בפירושו; מחשבת אבות.

למידה בקבוצות

26

סיכום

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

** ייתכנו שינויים בסילבוס בהתאם לקצב ההתקדמות ואפקטיביות הלמידה

ציון סופי
תיאור התוצר משקל בציון הסופי
עבודת ביניים אישית % 30 מהציון הסופי
בחינת סיום אמריקאית % 70 מהציון הסופי
דרישות הקורס
  • השתתפות פעילה: לימוד פעיל, מונחה ומודרך במהלך השיעורים, בקבוצות קטנות ודיונים בכיתה.
  • הגשה בלמדה של: עבודת ביניים אישית 30% מהציון הסופי (ביחידים או בזוגות)  ובחינת סיום אמריקאית 70% מהציון הסופי.
  • נוכחות - חובת נוכחות בשיעורים 85-80% והשתתפות פעילה, בונה ויוצרת במהלכם.
  • הקורס נלמד כל יום, א, ג, ד, ה  20:00-16:00

 

דרישות קדם

אין

ביבליוגרפיה

ספרי הלימוד (textbooks) ותכנים נוספים לכל שיעור:

בקבצי המקורות בלמדה, לפי הנושאים שבטבלת הלמידה הפעילה

תכני חובה – רשימת הספרות שיש ללמוד/להכיר:

בלאו, שמואל, "אושר, שמחה ושמחה לאיד" (וירטואלי), אתר 'הדף השבועי' לפרשת 'ויצא' תש"פ:

https://www.biu.ac.il/sites/default/files/inline-files/%D7%95%D7%99%D7%A6%D7%90%20%D7%91%D7%9C%D7%90%D7%95%20PDF.pdf

גוטליב, אברהם, "שמחת החיים והערכת הטוב כדרך חיים" (וירטואלי), אתר 'אקדמיה':

http://www.academia.edu/21940182

היינימן, יוסף,  אגדות ותולדותיהן: עיונים בהשתלשלותן של מסורות, ירושלים: כתר, 1974, עמ'   15-7.

פראנקל, ויקטור (תירגם: חיים איזק), מבוא ללוגותיראפיה : האדם מחפש משמעות : ממחנות המוות אל האכסיסטנציאליזם, תל-אביב: דביר, 1981, עמ' 52-56, 85-86, 99-98.

פרנקל, יונה, "הזמן ועיצובו'', סיפור האגדה  – אחדות של תוכן וצורה, תל אביב תשס"א, 157-147

הנ"ל, "תלמידי חכמים וביתם", עיונים בעולמו הרוחני של סיפור האגדה, תל אביב תשמ"א, 115-99

שנאן, אביגדור, פירוש ישראלי חדש על מסכת אבות (וירטואלי), אתר 'ספריא': https://www.sefaria.org.il/A_New_Israeli_Commentary_on_Pirkei_Avot?tab=contents

 

 

תכני העשרה

חזקיה, ענבל, " דימוי עצמי נמוך ותחושת עצמי - בניה, גיבוש, חיזוק", אתר 'ד"ר טל': https://www.drtal.co.il/%D7%93%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%99_%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%99

קפלן, אורן, "פסיכולוגיה חיובית ומהות האושר האנושי" (וירטואלי), אתר אישי 'אורן קפלן': https://orenkaplan.com/positive-psychology-happiness/

 

חומר מחייב לעבודות

לפי המפורט בחובת הקריאה וכן המקורות שנעיין יחד בכיתה.